Výber z tvorby Marianny Bubánovej a Silvie Vargovej

Vargova

KreaTiviTa 2022: Marianna Bubánová a Silvia Vargová – výber z tvorby

31. 3. – 29. 5. 2022

Trnavské osvetové stredisko – Dom hudby Mikuláša Schneidera Trnavského

Trnavské osvetové stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja dňa 31. 3. 2022 slávnostne otvorí vo výstavnom priestore Domu hudby Mikuláša Schneidera Trnavského výstavu výtvarníčok Marianny Bubánovej a Silvie Vargovej „Výber z tvorby.“ Výstava je súčasťou projektu „KreaTiviTa 2022“.

Pani Marianna Bubánová sa venuje maľbe na hodváb od roku 2005. Za toto obdobie vytvorila viac ako dvetisíc diel maľovaných na hodvábe. Šatky, šále, blúzky, hodvábne modely šiat i obrazy sa nachádzajú v štátoch po celom svete: v Anglicku, USA v NY v štáte Arizona a Florida,  Nemecku, Portugalsku, Kanade,  Španielsku, v Taliansku na Sicílii, v Grécku, na Islande, v Holandsku, vo Francúzsku v Paríži, v Moskve, v Malajzii na  ostrove Borneo. Jej šatky venovali tenistky zo Slovenského tenisového zväzu svojim spoluhráčkam na mnohých Fed Cupových turnajoch. Mesto Trnava taktiež obdarovalo svojich hostí pri príležitosti 780. výročia udelenia kráľovských výsad, hodvábnymi šatkami z ateliéru pani Bubánovej. V roku 2011 vystavovala obrazy maľované na hodvábe v GALLERI LEVINNE na Laurinskej ul. v Bratislave a taktiež v kaviarni Caffe Charlie v Trnave. Od roku 2015 sa zapája do regionálnej súťaže a výstavy neprofesionálnej výtvarnej tvorby Trnavská paleta, kde získala ocenenia a reprezentovala trnavský región v krajskej súťaži Výtvarné spektrum.  Pani Bubánová sa od roku 2021 venuje aj iným výtvarným technikám ako je akryl a akvarel, ale najviac ju očarila technika maľby alkoholink, kde dotvára abstraktný podklad minimalistickou fantazijnou kresbou. Autorka žije a tvorí v Trnave.

Pani Silvia Vargová vyštudovala Pedagogickú fakultu UK v Trnave, aprobáciu výtvarná výchova a matematika. Výtvarný odbor študovala v ateliéri  prof. Eugena Lehotského, akad. maliara. Zúčastňovala sa maliarskych sympózií pod vedením lektorov: Františka Juríka, akad. maliara, Vladimíra Kordoša, akad. maliara, Štefánie Ábelovej, akad. maliarky a Mariána Komáčeka, akad. maliara. Kurz smaltu a emailu absolvovala u PaedDr. Evy Plichtovej. Pani Vargová už viac ako 15 rokov prezentuje svoju tvorbu na súťažiach a výstavách neprofesionálnych výtvarníkov Trnavská paleta, kde je od začiatku odbornou porotou vysoko hodnotená a oceňovaná cenami a čestnými uznaniami. Svojimi olejomaľbami úspešne reprezentuje náš kraj na celoštátnej výstave Výtvarné spektrum. Vo svojej tvorbe sa venuje abstraktnej maľbe, snažiac sa zachytiť prírodu a figurálne kompozície  pocitovou abstrakciou, pričom z  jej diel cítiť silu expresívneho prejavu. Svoju tvorbu prezentovala na kolektívnych výstavách v priestoroch Bratislavského hradu, Trenčianskeho hradu, na MsÚ v Šali, v Kaštieli v Galante, v Dome kultúry v Turzovke a v Poľsku v meste Konskie. Autorka žije a tvorí v Hornom Dubovom.

Výstavu výtvarných diel majú možnosť vidieť návštevníci Trnavského osvetového strediska do 29. mája 2022.

Mgr. Milada Kotlebová, Trnavské osvetové stredisko

 

FOTOGALÉRIA Z VERNISÁŽE