Vo dvore Trnavského osvetového strediska bude Festival malých dychových hudieb

fmdh-nahlad

Na sobotu 26. augusta 2023 pripravilo Trnavské osvetové stredisko v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom vo dvore Domu hudby Mikuláša Schneidera Trnavského Festival malých dychových hudieb.

Festival tradíciou

Pätnásťročná tradícia každoročne vytvára priestor pre muzikantov na vypočutie si kolegov z iných orchestrov a tiež je miestom priateľských stretnutí či už hudobníkov alebo návštevníkov podujatia. Dramaturgia programu festivalu ponúka prezentácie pre rôzne záujmové skupiny, rôzne spracovanie aranžmánov, tradičná dychová hudba, moderné poňatie dychovej hudby, či úpravy klasickej hudby. Podujatie je jedným z tých, ktoré prispieva k novému nazeraniu na dychovú hudbu.

Existencie festivalov dychových hudieb sú vhodnou príležitosťou na vyjadrenie vďaky za vzácne dary a hodnoty v podobe ľudových piesní, ktoré boli vlastné našim predkom a sú vlastné i nám. Vďaka všetkým, ktorí obetavou a nadšenou prácou sa podieľajú pri zachovávaní a šírení tohto umenia. Umelecká úroveň a výsledky činnosti dychových hudieb sú zárukou kvalitnej reprezentácie Trnavského kraja.

Festivalom malých dychových hudieb chce Trnavské osvetové stredisko upriamiť pozornosť verejnosti v trnavskom regióne na bohatú tradíciu dychovej hudby, ktorá sa rozvinula na kvalitnú interpretačnú aj autorskú úroveň.

Dychové hudby z regiónu Trnavy

Program v sobotu popoludní o 14:00 h otvorí dychová hudba Bučianka, po nej sa predstaví DH Šúrovanka, Veľké Kostoľany budú zastúpené dychovou hudbou Rovina a zo Šintavy príde účinkovať dychová hudba Šintavanka. Svoje muzikantské umenie predvedú tiež dychová hudba Dubovanka z Dubovian a DH Hrčarovani z Hrnčiaroviec nad Parnou. Návštevníkom festivalu ponúknu pestrú hudobnú kyticu uvitú z ľudových, klasických aj moderných piesní.

Srdečne vás pozývame milí milovníci dychovej hudby na príjemné sobotné hudobné popoludnie v historických priestoroch dvora Domu hudby Mikuláša Schneidera Trnavského ale i na autorskú výstavu výtvarných prác Jozefíny Bílikovej a Jaroslava Áča.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Vstupné dobrovoľné.

FOTOGALÉRIA