Trojkráľový koncert Nebeskej muziky z Terchovej

clanok-nahlad-troj

Trnavský samosprávny kraj a Trnavské osvetové stredisko na sviatok Troch kráľov pripravili koncert Nebeskej muziky z Terchovej. Trojkráľový koncert sa uskutoční 6. januára 2024 o 15,00 hod v Kostole sv. Jakuba v Trnave. Jedna prastará legenda hovorí, že terchovská zem je pozostatkom zatúlanej nebeskej hviezdy, ktorej dvorní hudobníci – nebeskí muzikanti – boli prvými osadníkmi Terchovej.

Preto sa tradičná terchovská muzika z kraja Jánošíka zvykne označovať prívlastkom nebeská. História Nebeskej muziky sa oficiálne začína rokom 2000, kedy do hudobného sveta vstúpila spoločným folklórno-rockovým projektom z názvom Ešte raz. Ich hudobná invencia postupne prekročila hranice folklórneho žánru a tak začali terchovské ľudové inšpirácie pretvárať do vlastných autorských podôb.

Takto prirodzene vznikli dve tváre Nebeskej muziky. V rámci world music sú široko-ďaleko jediná kapela tohto štýlu inšpirujúca sa výlučne piesňami z jednej (rodnej) dediny v kombinácii s prvkami svetových štýlov. Ako Terchovská muzika hrajú autentickú domácu ľudovú hudbu zapísanú do svetového kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO.

Nebeská muzika má za sebou tri vydané albumy. Z nich album ZBOJSTORY – príbehy z kraja Jánošíka zaradil medzinárodný tím hudobných odborníkov z WMCE medzi 20 najlepších albumov world music z celého sveta. Z mnohých zahraničných koncertov je potrebné spomenúť Reprezentáciu Slovenskej republiky na EXPO 2017 v Kazachstane. Na domácej pôde sa dáma a páni z Nebeskej muziky môžu pochváliť úspešnými koncertmi na významných podujatiach ako sú šou Zem spieva, hudobný festival Pohoda, Jánošíkove dni, koncertmi v Slovenskej filharmónii, v Mahenovom divadle v Brne a iné.

O kvalitách kapely svedčí spoločné koncertovanie s legendou slovenskej populárnej hudby Pavlom Hammelom. Príležitostne spolupracovali aj s umelcami takého formátu, ako je napríklad Zuzana Smatanová, legendárny Marián Varga, Sisa Sklovska, rocková skupina Arzén, jazzová PaCoRa a iní.

Trojkráľový koncert v podaní Nebeskej muziky z Terchovej je umeleckým aj duchovným zážitkom pre všetkých divákov. Na vianočných koncertoch sú uvádzané  staré terchovské ľudové koledy. Niektoré sú okorenené štipkou world music a iné naopak ladené do autentického ľudového šatu, tak aby si poslucháč každej generácie prišiel na svoje.

Okrem piesní a cappella, piesní s inštrumentálnym sprievodom je celý koncert prepletený recitovanými vinšami, úryvkami trojkráľovej hry, sprievodným slovom plným inšpiratívnych myšlienok.

Vstupenky na koncert sú dostupné v sieti Maxiticket.sk, ako aj v Trnava Tourism (Mestská veža Trnava).