Renomovaný mladý umelec Karol Samuelčík predvedie vo dvore Domu hudby v Trnave gitarovú hudbu romantizmu

Karol Samuelcik foto 2
Karol Samuelčík

Trnavské osvetové stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja pozýva verejnosť na  gitarový koncert Karola Samuelčíka, ktorý sa uskutoční v piatok 18. júna 2021 o 17.00 h. vo dvore Domu hudby Mikuláša Schneidera Trnavského. Súčasťou podujatia bude prezentácia výstavy textilnej tvorby Aleny Čaklovičovej a Evy Jaurovej s názvom Rozuzlenie vo výstavných priestoroch Trnavského osvetového strediska v Dome hudby. 

Karol Samuelčík je mladý talentovaný umelec. Vyštudoval Konzervatórium v Žiline a Vysokú školu múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Doktorandské štúdium na VŠMU úspešne ukončil v roku 2019 pod vedením svetovo renomovaného profesora Jozefa Zsapku. Absolvoval mnohé majstrovské kurzy. V súčasnosti je pedagógom na VŠMU v Bratislave. Predstavil sa na viacerých festivaloch a koncertných cykloch na Slovensku i v zahraničí. Ako sólista spolupracoval so Slovenskou filharmóniou, Cappellou Istropolitanou, Hong Kong Metropolitan Pop Orchestra a ďalšími.  Získal 1. cenu na Medzinárodnej gitarovej súťaži J. K. Mertza 2012 a mnohé ďalšie ocenenia. Od roku 2013 je členom organizačného výboru Medzinárodného gitarového festivalu J. K. Mertza v Bratislave. Karol hrá na gitare od japonského majstra Masakiho Sakuraia, model Maestro RF a na romantickom nástroji, model Staffer, z dielne slovenského majstra Martina Okenicu, na ktorom sa predvedie na koncerte v Dome hudby Mikuláša Schneidera Trnavského.

Alena Čaklovičová a Eva Jaurová pochádzajú z Trnavy, sú umelecké kolegyne a priateľky. Do tajomstiev ručných prác ich zasvätili ich staré mamy. Teraz zošívajú nové so starým. Rozmotávajú a zamotávajú nite, priadze, vlny, špagáty pomocou ihlíc, ihiel, háčika, paličiek, uzlujú, friovolitkujú, filcujú, vyšívajú. Najzaujímavejšia technika je pre ne háčkovanie. Základom je retiazkové očko a stĺpiky, ale je veľa spôsobov ako ich použiť: filetové háčkovanie, flanderská čipka, írska čipka, háčkovanie z vejárikov, makramé šnúrky, vrstvenie, kombinovanie, priestorové objekty. Autorky už vystavovali v priestoroch Západoslovenského múzea v Trnave, v Mestskej veži v Trnave a v Západnom krídle Trnavskej radnice. Publikovali v časopise venovanom okrem iného aj ručným prácam.

Programom podujatia v Dome hudby Mikuláša Schneidera Trnavského 18. júna 2021 bude koncert gitarovej hudby romantizmu v dielach Mertza, Paganiniho, Costeho a Regondiho v podaní Karola Samuelčíka. Počas jeho trvania bude k dispozícii prehliadka výstavy  Trnavského osvetového strediska „Rozulenie”. Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. Prebiehať bude v súlade s protipandemickými opatreniami. Vstup je voľný.