Malí remeselníci

Zdieľať na Facebooku
Zdieľať e-mailom

Pozývame deti a rodičov na detské tvorivé dielne „Malí remeselníci“

7. augusta 2021 od 14.00 h do Červeníka ku Zvonici,

kde prežijú tvorivé popoludnie s tradičnými ľudovými remeslami a zažijú radosť z tvorby.

Významným a charakteristickým znakom pre každú krajinu je ľudová kultúra, kde patria ľudové tradície, zvyky, hudba, piesne, tance, kroje a tradičné ľudové remeslá. Kreatívne voľnočasové aktivity sú jednou z možností pomocou ktorých môžeme vytvárať vzťah detí a mládeže k našim tradíciám. Tieto aktivity vyvíja i Trnavské osvetové stredisko a každoročne od roku 2010 organizuje detské tvorivé dielne v Červeníku, v dedinke s bohatou folklórnou tradíciou.

Tohtoročné tvorivé dielničky sa budú konať prvú augustovú sobotu pri Zvonici v Červeníku a budú zamerané už tradične  na rôzne techniky ľudových remesiel – pletenie zo slamy, výrobky z dreva, hliny a drôtu, maľovanie na sklo, práce s textilom, farbami a papierom. Malé parádnice si za asistencie skúsených lektorov vyrobia prstienok, alebo prívesok z drôtu, staršie deti si vyrobia slamenú ozdôbku, textilnú taštičku, alebo maľovaním na sklo čarovný svietnik. Menšie deti budú tvoriť z hliny, vyrábať drevené magnetky vymaľované podľa fantázie a taktiež maľované textilné tašky s ľudovými motívmi pre svoje mamičky, či babičky. Deti sa tak hravou formou učia základy ľudových remesiel a vyrobia si vlastný výrobok s úžitkovým alebo dekoračným charakterom, ktorým urobia radosť nielen sebe, ale i svojim blízkym.

Prostredníctvom kreatívnych dielničiek sa tvorivou a hravou formou vraciame k ľudovoumeleckým technikám viac, či menej zabudnutým, ale stále zaujímavým, znovu ich objavujeme a dávame možnosť naučiť sa, alebo ich predviesť i dnešnej mladej generácii. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom projektu. Organizátormi sú Trnavský samosprávny kraj, Trnavské osvetové stredisko a obec Červeník.

Mgr. Milada Kotlebová, Trnavské osvetové stredisko