KREATÍVNE 2024: Tvorivá dielňa ,,Iba očká a stĺpiky“

ocka-nahlad

Trnavské osvetové stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja zorganizovalo dňa 8. júna 2024 v exteriéri Domu hudby Mikuláša Schneidera Trnavského tvorivú dielňu zameranú na háčkovanie a pletenie pod názvom „Iba očká a stĺpiky“.

Tvorivá dielňa „Iba očká a stĺpiky“ bola prvou vzdelávacou aktivitou z cyklu: Pletieme na tri spôsoby v rámci projektu KREATÍVNE 2024, ktorého hlavným partnerom je Fond na podporu umenia. Tvorivá dielňa sa konala od 10,00 do 16,00 h vo dvore Trnavského osvetového strediska a bola určená záujemcom z radov detí, mládeže i dospelých.

Lektorkami boli šikovné dámy Alena Čaklovičová a Mgr. Zuzana Klepáčová. Počas tvorivého dopoludnia a popoludnia sa skvelé lektorky venovali dvanástim dámam a slečnám. Účastníčky si vytvorili za asistencie lektoriek háčkované ozdôbky a nákupné sieťky, ktoré organizátor zakomponoval do výstavnej kolekcie kolektívnej výstavy „Iba očká a stĺpiky II.“

Ručné pletenie a háčkovanie v súčasnosti zažíva jemnú renesanciu a hand made výrobky sú žiadaným módnym artiklom, dekoráciou, či úžitkovým predmetom. I touto vzdelávacou aktivitou chceme zvýšiť záujem o originálnu ručnú tvorbu a rozvíjať jemnú motoriku u všetkých zúčastnených.

Chceme i takouto formou vytvoriť priestor a príležitosť, aby sa ľudia mohli stretávať pri ručných prácach, čo je v našej kultúre pradávna tradícia. Veríme, že komunita, vzájomné zdieľanie a radosť z vlastnoručne vytvorených vecí môžu človeka urobiť šťastnejším a zdravším.

Projekt KREATÍVNE 2024 z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Mgr. Milada Kotlebová, Trnavské osvetové stredisko