KreaTiviTa 2023: Pavol Bohunický a Marianna Bubánová – výber z tvorby

kreativita-nahlad

3. 11. 2023 – 12. 1. 2024

Trnavské osvetové stredisko – Dom hudby Mikuláša Schneidera Trnavského

Trnavské osvetové stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja dňa 3. novembra 2023 sprístupnilo vo výstavnom priestore Domu hudby Mikuláša Schneidera Trnavského výstavu fotografií a výtvarných diel Pavla Bohunického a Marianny Bubánovej. Výstava je súčasťou projektu „KreaTiviTa 2023“.

Pavol Bohunický sa venuje fotografii od svojich osemnástich rokov, kedy dostal svoj prvý fotoaparát. Vtedy ešte netušil, že fotografovanie ho bude sprevádzať celý jeho život. Pôvodne sa rozhodol pre inú profesiu, ale hodiny strávené hľadaním vhodného záberu a následne vo fotokomore, ako aj roky v Základnej umeleckej škole v Trnave pod vedením Petra Babku, padli na úrodnú pôdu. S fotografiou sa postupne natoľko zžil, že od r. 1992 sa stala jeho profesiou. Venuje sa  komerčnej fotografii, ale neoddeliteľnou súčasťou jeho tvorby je tiež umelecká fotografia. Dôraz kladie predovšetkým na zachytenie skutočných pocitov a emócií na výslednom obraze.

Na jeho fotografiách nachádzame predovšetkým krajinu, portrét, zátišie. Aj keď momentálne pracuje s digitálnym fotoaparátom, jeho srdcovkou zostala klasická fotografia a vyvolávanie fotiek v tmavej komore. Tou začínal a vryla sa mu pod kožu. Obraz, najčastejšie čiernobiely, prenáša na akvarelový papier, na drevo i kameň. Aj v aktuálnej výstave prezentuje motívy krajiny a zátišia, doplnené zábermi rodnej Trnavy. Výstava realizovaná v novembri – mesiaci fotografie, je jeho piatou autorskou výstavou.

Marianna Bubánová sa venuje maľbe na hodváb od roku 2005. Za toto obdobie vytvorila viac ako dvetisíc diel maľovaných na hodvábe. Šatky, šále, blúzky, hodvábne modely šiat i obrazy sa nachádzajú v štátoch po celom svete. Jej šatky venovali tenistky zo Slovenského tenisového zväzu svojim spoluhráčkam na mnohých Fed Cupových turnajoch. Mesto Trnava taktiež obdarovalo svojich hostí pri príležitosti 780. výročia udelenia kráľovských výsad, hodvábnymi šatkami z ateliéru pani Bubánovej.

V roku 2011 vystavovala obrazy maľované na hodvábe v GALLERI LEVINNE na Leurinskej ul. v Bratislave a taktiež v kaviarni Caffe Charlie v Trnave. Od roku 2015 sa zapája do regionálnej súťaže a výstavy neprofesionálnej výtvarnej tvorby Trnavská paleta, kde získala ocenenia a reprezentovala trnavský región v krajskej súťaži a ceoštátnej súťaži Výtvarné spektrum.

Pani Bubánová sa od roku 2021 venuje aj iným výtvarným technikám ako je akryl a akvarel, ale najviac ju očarila technika maľby alkoholink, kde dotvára abstraktný podklad minimalistickou fantazijnou kresbou. V tomto roku sa začala venovať kombinovanej technike. Diela vytvorené kombinovanou technikou na fotoplátne sú prezentované v aktuálnej výstavnej kolekcii. Autorka žije a tvorí v Trnave.

Komentovaná prehliadka výstavy autorkou Mariannou Bubánovou sa uskutoční dňa 15. 11. 2023 (streda) o 14,00 h vo výstavnom priestore Trnavského osvetového strediska. Vernisáž k výstave sa uskutoční dňa 23. 11. 2023 (štvrtok) o 17,00 h vo výstavnom priestore Trnavského osvetového strediska v Dome hudby Mikuláša Schneidera Trnavského

Výstavnú kolekciu, ktorú tvorí 93 výtvarných diel a fotografií, majú možnosť vidieť návštevníci Trnavského osvetového strediska do 12. januára 2024.