KreaTiviTa 2021: Trnavské osvetové stredisko pozýva na výstavu textilnej tvorby s názvom Rozuzlenie

Rozuzlenie

10. 5. – 25. 6. 2021

Dom hudby Mikuláša Schneidera Trnavského

V Dome hudby Mikuláša Schneidera Trnavského sprístupnilo 10. mája 2021 Trnavské osvetové stredisko  v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja výstavu textilnej tvorby Aleny Čaklovičovej a Evy Jaurovej s názvom Rozuzlenie. Výstava je súčasťou projektu KreaTiviTa 2021, ktorého hlavným partnerom je Fond na podporu umenia.

Alena Čaklovičová a Eva Jaurová pochádzajú z Trnavy, obe rady tvoria, sú umelecké kolegyne a priateľky. Ručné práce ich oslovili už v detstve: „Ťažko povedať kedy sme sa prvýkrát pokúsili urobiť niečo vlastnými rukami. Boli to naše mamy a staré mamy, ktoré nás zasvätili do tajomstiev ručných prác. Dlhé roky a mnohými úspešnými aj neúspešnými pokusmi sme sa prepracovávali rôznymi technikami textilnej tvorby,” prezradila Alena Čaklovičová. „Začínali sme šitím pre bábiky, teraz zošívame nové so starým. Rozmotávame a zamotávame nite, priadze, vlny, špagáty pomocou ihlíc, ihiel, háčika, paličiek, uzlujeme, friovolitkujeme, filcujeme, vyšívame,” vysvetlila Eva Jaurová. Zhodli sa však na tom, že háčkovanie je pre ne najzaujímavejšia technika. Základom je síce retiazkové očko a stĺpiky, ale je veľa spôsobov ako ich použiť: filetové háčkovanie, flanderská čipka, írska čipka, háčkovanie z vejárikov, makramé šnúrky, vrstvenie, kombinovanie, priestorové objekty. Po zvládnutí techniky plánujú, čo vytvoria. Či to bude niečo do bytu, odev, časť odevu, doplnok. Niekedy je na začiatku zaujímavý materiál, alebo vzor a až v priebehu tvorby sa upresňuje, čo to vlastne bude. Ide teda predovšetkým o proces umeleckej tvorby.

Alena Čaklovičová a Eva Jaurová sa rady podelia s inými ženami o svoje nápady, publikovali už v časopise venovanom okrem iného aj ručným prácam. Autorky už vystavovali v priestoroch Západoslovenského múzea v Trnave, v Mestskej veži v Trnave a v Západnom krídle Trnavskej radnice.

„Touto výstavou sa chceme prihovoriť milovníkom ručných prác a prezentovať možnosti premeny nití, priadzí, vlny, látok na niečo nové, originálne,” uviedli autorky a zároveň pozývajú verejnosť na prehliadku výstavy.

Výstava textilnej tvorby „Rozuzlenie” bude prístupná vo výstavných priestoroch Domu hudby Mikuláša Schneidera Trnavského do 25. júna 2021 od pondelka do štvrtka od 8.00 h do 15.00 h a v piatok od 8.00 h do 13.30 h.