KreaTiviTa 2021: Ivana Hrušková – výber z tvorby

IMG_20210831_112637670 - orezane

Trnavské osvetové stredisko sprístupnilo v priestoroch Trnavského samosprávneho kraja výstavu výtvarných diel Ivany Hruškovej.

Trnavské osvetové stredisko  v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja sprístupnilo 6. septembra 2021 výstavu výtvarných diel Ivany Hruškovej v priestoroch úradu Trnavského samosprávneho kraja. Výstava je súčasťou projektu KreaTiviTa 2021, ktorého hlavným partnerom je Fond na podporu umenia.

Mgr. Ivana Hrušková pochádza z Hlohovca, ale už osem rokov žije a tvorí v neďalekej obci Bojničky. Popri náročnému povolaniu riaditeľky ZŠ s MŠ v Dvorníkoch sa venuje výtvarnému umeniu. Tejto záľube sa venovala už v detstve a taktiež sa pohrávala s myšlienkou štúdia na ŠUP-ke, ale nakoniec sa uberala pedagogickým smerom. Vo svojej tvorbe sa venuje hlavne abstrakcii, ale nájdeme aj figurálne kompozície, či krajinárske scenérie.  Inšpiráciu nachádza všade okolo seba, alebo v sebe, vo svojich pocitoch, ktoré potom zhmotňuje na plátno. Podľa slov autorky: „Aj keď sa človek niekedy cíti „pod psa“, keď sa postavím k plátnu, ešte sa mi nestalo, že by som namaľovala depresívny obraz. Nejako vždy tá zlá nálada odíde. Viacero ľudí mi povedalo, že z mojich obrazov cítiť pozitívnu energiu a harmóniu. A to je pre mňa veľkou spätnou väzbou.“ Vyskúšala množstvo výtvarných techník a do obrazov zakomponováva rôzne  materiály. Maľuje akrylovými farbami na plátno a svoje diela oživuje 3D pastami, rôznymi metalickými farbami, práškami, hmotami, sprejmi a plátkami, pomocou ktorých vytvára štruktúrované povrchy. Učarovali jej hlavne plátna väčších rozmerov, namaľovala viac ako 160 obrazov, ale doma ich má približne 30. Ostatné sú v súkromných zbierkach, kanceláriách, na výstavách. Aj v Mestskej knižnici v Hlohovci nájdeme jej tri obrie motýle na plátnach 1x1m. Svoju tvorbu prezentovala na mnohých miestach doma i v zahraničí, v súťaži Trnavská paleta 2019 získala za svoje diela čestné uznanie.

Do výstavnej kolekcie „Ivana Hrušková – výber z tvorby“ je zaradených 30 výtvarných diel, ktoré majú možnosť vidieť návštevníci úradu TTSK do 30. novembra 2021.

Milada Kotlebová, Trnavské osvetové stredisko