Jarmočné čriepky

Jarmocne-criepky

Jarmočné čriepky už klopú na bránu Domu hudby Mikuláša Schneidera Trnavského! 

Mesiac september prináša do nášho regiónu tradičné oberačky hrozna, vinobrania, jarmoky, či iné tematické podujatia. Aj keď súčasná situácia nedovoľuje uskutočňovať jarmoky v takom rozsahu na aký sme zvyknutí, predsa len sa Trnavský samosprávny kraj a Trnavské osvetové stredisko, aj vďaka finančnej podpore Nadácie ZSE, rozhodli pripraviť 2. ročník podujatia Jarmočné čriepky, ktorý prináša nádych jarmočnej atmosféry v centre mesta.

Jarmočné čriepky sa uskutočnia 10. – 11. septembra 2021 v Trnavskom osvetovom stredisku, vo dvore Domu hudby Mikuláša Schneidera Trnavského. Pripravený je bohatý kultúrny program, ktorý odštartuje v piatok o 16.00 hod vystúpením domáceho detského folklórneho súboru Trnavček. O 17.30 hod bude pódium patriť ľudovej hudbe FidliCanti z Horných Orešian, ktorí potešia aj folklórnou zložkou, ale predstavia aj vlastné autorské skladby. Zárukou veselej jarmočnej atmosféry bude určite vystúpenie hudobnej formácie FUNNY FELLOWS a to navyše s fantastickým gurmánsko vinárskym bonusom, sektami od vinára Jána Hacaja, ktoré sú v Európe zaradené medzi absolútnu špičku a ich doménou je, že sú vyrobené tradičnou metódou druhotného kvasenia vo fľaši. Teda ako v legendárnej Champagni, odkiaľ má vinárstvo Hacaj aj certifikát na tento vinársky produkt. V spoločnom večernom programe o 19.00 hod s Funny Fellows zažijete pravú sabrage, ochutnávku sektov a hudbu, ktorú virtuózne prednesú hudobníci v štýle dvadsiatych ale aj tridsiatych  rokov. Nebude chýbať ani osobitý humor Romana Fédera, známeho z televíznej obrazovky, ako aj z divadelných inscenácii. Zažijete elegantnú až noblesnú swingovú atmosféru, v ktorej zaznejú skladby s energiou a veselým nadhľadom. Niektoré si možno aj zaspievate. Záver, od 21.00 hod,  bude opäť na ľudovú nôtu s muzikantmi ľudovej hudby folklórneho súboru Máj z Piešťan.

Súčasťou piatkového programu bude aj vernisáž výstavy výtvarných diel Rudolfa Pavelského a drevených plastík Jána Lukačoviča, ktorá bude sprístupnená obidva dni.

Úvod sobotného programu bude patriť najmenším návštevníkom, ktorých poteší Bábkové divadlo EJA z Červeníka rozprávkou Tajomstvo soľnej ruže, ktorá začína o 15.30 hod. Po divadielku bude opäť veselo, od 17.00 hod s Trnafskou cimbalofkou. O 19.00 hod si prídu na svoje priaznivci jazzovej hudby koncertom mladých talentovaných hudobníkov Vanessa Šarközi & Miloš Biháry Gypsy Jazz Project. S Jarmočnými čriepkami sa rozlúčime ako sa na lokálpatriotov patrí, a to koncertom Bystrík banda o 20.30 hod. 

Počas obidvoch dní bude pre všetkých prichystaný od 10.00 hod Dvor chutí a remesiel, na ktorom budú svoje umelecké remeslo predvádzať ľudoví výrobcovia a na predaj ponúkať svoje výrobky z dreva, drevené  motýliky, náušnice s tradičnými slovenskými ornamentmi, keramiku, ručne maľované drevené hračky, košíky, sviečky zo včelieho vosku, medovníčky, sušené kvety, textilné výrobky, či iné. K jarmoku neodmysliteľne patrí  chutné jedlo, jarmočné špeciality, dobré vínko či burčiak, o ktoré sa postará občerstvenie HERMÍNKA. Na podujatie je vstup voľný, príďte zažiť kúsky z jarmoku – JARMOČNÉ ČRIEPKY.

Veronika Behúlová, Trnavské osvetové stredisko