KreaTiviTa 2020: Výstava tradičných drevených marionet Jany Pilátovej a drevených plastík Ivana Slezáka

Anjel a vystava

Trnavské osvetové stredisko organizuje na začiatku školského roka výstavu  tradičných drevených marionet a drevených plastík v historickom centre Trnavy. Protagonistami výstavy sú renomovaní umelci Jana Pilátová a Ivan Slezák. Vernisáž výstavy v rámci projektu KreaTiviTa 2020 sa uskutoční v piatok 18. septembra 2020 o 17-tej hodine v sídle Trnavského osvetového strediska v Dome Mikuláša Schneidera Trnavského na Ulici M. Schneidera  Trnavského č. 5. Výstava bola inštalovaná 2. septembra a potrvá do 30. septembra 2020. Cieľom výstavy je sprítomniť hodnotnú umeleckú prácu s drevom, farbami a textilom, ďalej s umeleckými postupmi pri tvorbe drevených bábok, plastík a s rezbárskou a bábkarskou tradíciou v Trnavskom kraji.

Drevo je prírodný materiál, ktorý nás mysľou prenáša do lesov a celkovo do prírody nielen v okolí Trnavy. Výtvarníčka Jana Pilátová sa venovala vyrezávaniu marionet ešte pred svojou prácou v Štátnom bábkovom divadle, kde pôsobila ako technológ bábok. S manželom reštaurátorom vytvorili rodinné marionetové divadlo s názvom Animare Silva. Tento názov ich plne vystihuje. Z latinčiny totiž znamená „oživovať drevo.” Autorka svojou tvorbou nadväzuje na tradičné marionetové divadlá, ktoré mali na Slovensku rozkvet začiatkom 20-teho storočia. Bábky vyrezáva z lipového dreva, následne maľuje olejovými farbami a šije zväčša historické kostýmy. Jej práce sa nachádzajú v rôznych kútoch sveta: v Kanade, USA, Číne, Taiwane, Nemecku, Rakúsku, Česku a v Taliansku. Účinkovala na mnohých festivaloch a workshopoch. Za svoju prácu získala viaceré ocenenia. Pre výstavu v Trnavskom osvetovom stredisku Jana Pilátová vybrala precízne vyrezávané pestrofarebné rozprávkové marionety, niektoré aj s kulisami, ktoré diváka vovedú do scény divadla Animare Silva.

Ivan Slezák je na výstave autorom drevených plastík. Pri svojej tvorbe sa inšpiruje samotným životom, hľadaním jeho zmyslu a vnímaním podstatných vecí, ktoré sú očiam neviditeľné. V jehorezbárskej tvorbe sa  najčastejšie objavujú zobrazenia  éterických ochraňujúcich bytostí, akými sú anjeli, v autorovom originálnom stvárnení. Návštevníci môžu nájsť na výstave plastiky anjelov, ktoré vynikajú úprimným prírodným prevedením a vyžarovaním blahodárneho pokoja pre dušu. Diela Ivana Slezáka sú v súkromných zbierkach v Európe, Kórei, USA i v Austrálii. Absolvoval  desiatky spoločných aj samostatných výstav a  workshopov po celom Slovensku i v zahraničí. Na súťažných výstavách získal niekoľko ocenení a čestných uznaní.

Výstavu tradičných drevených marionet a drevených plastík v rámci projektu „KreaTiviTa 2020” z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, krorý je hlavným partnerom podujatia. Výstavu otvorí  riaditeľka Trnavského osvetového strediska Anna Pekárová. Účinkovať budú Ľudové hudby Brezinka a Brezina z Bolerázu.  Počas podujatia sa budú dodržiavať preventívne opatrenia v súvislosti s prevenciou šírenia ochorenia COVID-19. Výstava je prístupná v pondelok až štvrtok od 8:00 h do 15:30 h, v piatok od 8:00 h do 14:00 h. V deň vernisáže a v nasledujúci deň 18. a 19. 9. 2020 bude výstava otvorená od 8:00 h do 22:30 h.

Katarína Michalčíková