Filmový workshop s Petrom Kováčikom „Nakrúcame s mobilom“

nahlad

Dňa 23.9.2023 sme zrealizovali filmový workshop s Mgr. art. Petrom Kováčikom na tému „Nakrúcame s mobilom“. Pán lektor má bohaté skúsenosti nielen s natáčaním videí, ale aj s pedagogickou činnosťou, nakoľko učí na SŠUP –  filmovej v Košiciach. Priniesol so sebou rôzne pomôcky, stojany, mikrofóny, držiaky statické aj poloautomatické, ktorých funkciu podrobne popísal.

Každý účastník s pomocou lektora si nastavil mobil podľa jeho pokynov. Účastníci si natrénovali aj prácu so stabilizátorom, so selfie tyčou a statívom. Je dôležité, aby všetky výrobky boli kompatibilné so smartfónom. Okrem záznamu obrazu na smartfón je dôležitý aj záznam zvuku. Vo vybavení smartfónov je aplikácia aj záznam zvuku. Ak chceme mať pekné filmové záznamy zo smartfónu je dôležitá aj farebnosť záberov a to dosiahneme aj dostatkom svetla a kompozíciou filmového obrazu.

Lektor spomenul aj rôzne aplikácie, ktoré rozširujú možnosti kamier na smartfónoch napr. FilmMiC Pro. Lektor sám vytvára rôzne aplikácie, ktoré zasiela svojim študentom zdarma. Má aj svoju vlastnú webovú stránku. Zo strihových aplikácii odporúčal Premiere Rush od firmy Adobe. Účastníci si v skupinách vymysleli rôzne nápadité témy a rozhovory, ktoré natáčali, pričom si vyskúšali techniku, ale aj sa zabavili.

Rozdelili si úlohy režisérov, kameramanov, moderátorov. Účastníkom sa workshop veľmi páčil a prejavili aj záujem o ďalší workshop so zameraním na zlepšenie aj hlasového prejavu v mobilom natočených videách.

Mgr. Emília Szegényová, oddelenie záujmovej umeleckej činnosti