Filmársky workshop s lektorom Mgr. art. Tomášom Danayom ,,Animácia z piesku a plastelíny”

workshop-nahlad

Dňa 7.11.2023 sme zrealizovali filmársky workshop s lektorom Mgr. art. Tomášom Danayom na tému „Animácia z piesku a plastelíny“. Mgr. art. Tomáš Danay vyštudoval animáciu na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU. Po skončení štúdia sa zamestnal v spoločnosti Blue Faces, v ktorej je momentálne hlavným animátorom.

Pracovne sa podieľal na mnohých zahraničných filmoch (napríklad Zelený sršeň, Xibalba, Asura) a hrách (NBA 2k16, Shadows: Awakening), ale aj reklamách (Orange, Billa, Chase, Voya, TJMaxx) či hudobných klipoch (Lil Dicky – Pillow Talking).

V úvode lektor uviedol špecifiká a postupy pri realizácii jednotlivých animácií: rotoskopingu, 3D počítačovej animácie, digitálnej počítačovej animácie, digitálnej papierovej animácie, digitálnej kreslenej animácie, pixilácie, plastelínovej animácie, bábkovej animácie, animácie maľovanej na sklo.

Lektor rozdelil účastníkov do 4 skupín. Každá skupina dostala na tvorbu animácií rôzny materiál a to kinetický piesok, plastelínu rôznych farieb, oranžovú šošovicu, zemiakové lupienky, esička. Z týchto materiálov vymodelovali rôzne postavičky a vymysleli si príbeh a akčné scény.

Postupne s pripravenými rekvizitami prišli jednotlivé skupiny v malému pódiu, kde bola nastavená technika na snímanie jednotlivých sekvencií. Pracovalo sa s aplikáciou Stop Motion Studio. Najprv sa urobil krátky obrazový scenár tzv. story board.

Pre každý snímok sa otvoril samostatný záber tzv. New Movie, ktorý sa odklikol v programe v laptope a znovu išiel nový záber. Zábery sa potom animovali v programe. Účastníkom sa workshop veľmi páčil, lebo bol zaujímavý a inšpirujúci.

                                                                Mgr. Emília Szegényová, oddelenie záujmovej umeleckej činnosti