Festival študentských filmov ÁČKO 2020

Zdieľať na Facebooku
Zdieľať e-mailom

Vážení filmári a priatelia filmovej tvorby !

Touto cestou Vás chcem informovať o konaní festivalu študentských filmov ÁČKO 2020. Trnavské osvetové stredisko malo v pláne činnosti uskutočniť exkurziu do médií a na filmový festival ÁČKO 2020 do Bratislavy, ale súčasná zložitá pandemická situácia nám nedovolí uskutočniť plánované podujatia klasickým spôsobom.

Festival Áčko je veľmi inšpiratívne podujatie aj pre našich filmárov. Festival sa uskutoční v online priestore webovej stránky www.festivalacko.sk  od piatku 13. novembra do nedele 15. novembra 2020, bezplatne pre všetkých. Podrobnejšie v prílohe tlačovej správy organizátorov festivalu.

Veľmi obľúbenou súčasťou sú aj masterclassy s rôznymi osobnosťami filmu.

Verím, že získané vedomosti Vám pomôžu a inšpirujú Vás vo vlastnej tvorbe.

Prajem Vám hlavne veľa zdravia, aby ste odolali vírusu a mohli sa tešiť zo života a tvorivej práce.

S pozdravom

Mgr. Emília Szegényováoddelenie záujmovej umeleckej činnosti, Trnavské osvetové stredisko

 

FESTIVAL ÁČKO 2020 – online verzia prinesie prehľad slovenskej ale aj svetovej študentskej tvorby a výsledky odpremieta RTVS

Festival sa tohto roku aj napriek zložitej pandemickej situácii uskutoční. Prebehne tak v online priestore webovej stránky festivalu – www.festivalacko.sk od piatku 13.novembra do nedele 15.novembra 2020, bezplatne pre všetkých. Novinkou festivalu nie je iba jeho online

forma, ale aj fakt, že víťazné pásmo filmov odvysiela Rozhlas a televízia Slovenska a to už 15. novembra o 23:25 na Dvojke.

Súťažná sekcia festivalu prinesie 28 filmov z toho 18 hraných, 7 dokumentárnych a 3 animované filmy. Ceny sa odovzdávajú v kategóriách :

najlepší film, najlepší hraný film, najlepší dokumentárny film, najlepší animovaný film, najlepší scenár, najlepšia kamera, najlepší zvuk, najlepší strih, najlepšie vizuálne efekty a najlepší divácky film​.

O výbere víťazných filmov bude rozhodovať porota v zložení : Zuzana Gindl-Tatárová, Anton Šulík, Zuzana Aufrichtová, Tomáš Danay, Ivan Brachtl a Tomasz Wierzbicki.

Mimo súťažnej sekcie prinesie festival ešte dve pásma filmov. Throwback sekcia ukáže študentské filmy aktuálnych pedagógov filmovej fakulty (napr.Peter Bebjak). CILECT sekcia prinesie výber najlepších svetových študentských filmov za posledný rok.

Súčasťou programu bude aj online masterclass so skladateľom filmovej hudby Vladimírom Martinkom. Hudba rodáka zo Žiliny je známa z filmov Legenda o lietajúcom Cypriánovi, Láska na vlásku, Únos, Sviňa a iných. Druhý masterclass predvedie Mano Khalil, režisér kurdsko-švajčiarskeho pôvodu, ktorý vyštudoval Filmovú fakultu VŠMU. Introduction k jeho tvorbe prednesie Stanislav Párnický.

Nataša Findrová, PR a social media manager, ​natasa.findrova@gmail.com,​ Lukáš Vízner, PR manager, ​lukas.vizner1@gmail.com www.festivalacko.sk

FESTIVAL ÁČKO 2020

Výsledky Áčka 2020


Najlepšie vizuálne efekty

ON THE HILL (Lukáš Ďurica a Juraj Mäsiar), Blue faces s.r.o.

Najlepší animovaný film 

ON THE HILL (Lukáš Ďurica a Juraj Mäsiar), Literárny fond

Najlepší zvuk

LEGACY (Matúš Imríšek), SOUND’S GOOD s.r.o.

Najlepšia kamera

NUDA (Roman Šupej), JUMPCAT s.r.o.

Najlepší strih

NÁVRAT (Jaro Martinický), Filmová a televízna fakulta VŠMU

Najlepší scenár

NUDA (Alica Bednáriková), Literárny fond

Najlepší dokumentárny film

IDEÁL (Daniel Svoreň), Fond architekta Weinwurma

Najlepší hraný film

NÁVRAT (Monika Mahútová),
Slovenská asociácia producentov v audiovízií

Najlepší film

NÁVRAT (Magdaléna Neveďalová),
Slovenská asociácia producentov v audiovízií