Dobrofest 2023 aj v Dome hudby Mikuláša Schneidera Trnavského

Matching Ties duo300hangties

 

Dobrofest 2023 ponúkne pestrý program. V Trnave bude znieť dobro. Partnerom podujatia je aj Trnavské osvetové stredisko.

Medzinárodný hudobný festival Dobrofest 2023 má v Trnave dlhoročnú tradíciu. Ak ku sedemnástim ročníkom pôvodného „veľkého“ festivalu prirátame doterajších 8 ročníkov jeho zmenšeného formátu, máme za sebou už 25 rokov, počas ktorých v uliciach nášho starobylého mesta znel charakteristický nádherný zvuk rezofonickej gitary – dobra. Vo svete je síce známa ako americká gitara, ale vynašiel ju náš rodák Ján / John Dopyera (1893-1988), ktorý vyrástol v neďalekej Dolnej Krupej a jeho pamiatke je aj celé podujatie venované.  

Tohtoročný festival bude už bez juniorského prívlastku a potrvá tri dni od 23. do 25. augusta. Organizátorom festivalu je Trnavská hudobná spoločnosť o. z., ktorá aj v tomto roku pripravila pre návštevníkov pestrú ponuku kvalitnej muziky, ktorú spojí zvuk rezofonického dobra v podaní viacerých domácich i zahraničných umelcov. 

Slávnostné otvorenie festivalu Dobrofest 2023 sa uskutoční v stredu 23. augusta o 18. hodine v Dome hudby. Jeho súčasťou bude aj krátky program venovaný Johnovi Dopyerovi a histórii jeho vynálezu, rezofonickej gitare, ktorá priniesla do slovníka hudobníkov na celom svete pekné slovenské slovo dobro. Záujemci si budú môcť prezrieť aj zaujímavú špeciálnu expozíciu v Dvorane slávy dobra, jedinom múzeu rezofonických gitár v Európe, ktoré sídli práve v trnavskom Dome hudby.

(AKTUALIZÁCIA PROGRAMU KU DŇU 21.8.2023 – Organizátor upravuje program festivalu Dobrofest 2023)

Zámorie na tohtoročnom Dobrofeste bude reprezentovať americký spevák, gitarista, hráč na rezofonickú gitaru a ústnu harmoniku Paul Stowe zo Salt Lake City, ktorý príde do Trnavy s  mandolínistom a spevákom Trevorom Morrisom z Londýna. Spoločne ako akustické duo Matching Ties ponúknu strhujúcu zmes bluegrassu, írskeho folku a bluesu. Ich multištýlová ponuka bude špeciálne zameraná na svet rezofonických nástrojov a bude holdom ich vynálezcovi Johnovi Dopyerovi, lebo okrem rezofonickej gitary s kovovým telom duo prinesie na Dobrofest 2023 do Trnavy aj menej známu rezofonickú mandolínu. Paul a Trevor majú za sebou úspešné vystúpenia po celom svete, no radi sa vrátia znova do Trnavy, ktorú navštívili už viackrát, naposledy pred 15 rokmi. Tentoraz si ich budeme môcť vypočuť na koncerte na Nádvorí – priestore súčasnej kultúry – v historickom centre Trnavy na Štefánikovej ulici vo štvrtok 24. 8. o 20. hodine. Vstup voľný. 

Festival Dobrofest 2023 z verejných zdrojov podporili: Fond na podporu umenia a Mesto Trnava. Partnermi festivalu sú: Nádvorie – priestor súčasnej kultúry, Kultúrne centrum Malý Berlín, Trnavské osvetové stredisko, Západoslovenské múzeum, Trnavský samosprávny kraj, Zaži v Trnave, Libros s.r.o., Edit print s.r.o., HALADA advokátska kancelária s.r.o., Polonec s.r.o., WebHouse s.r.o. Mediálnymi partnermi festivalu sú: domesta.sk, trnava-live.sk, trnavskyhlas.sk, Trnavské rádio.