Červeník – slávnosti spevu, hudby a tanca

folklor deti

Červeník opäť ožije folklórom

Po ročnej prestávke sa v obci Červeník uskutoční  55. ročník Slávností spevu, hudby a tanca Červeník 2021. Organizátori podujatia pristúpili k zmene programovej dramaturgie a červenícke slávnosti sa po programovej stránke vracajú tam, kde kedysi začínali. Folklórne vystúpenia, koncerty dychových hudieb, tradičné remeslá, to všetko je pripravené pre návštevníkov od 6. do 9. augusta 2021 v Červeníku.

V piatok odštartuje v amfiteátri  pilotný ročník Verešvárskeho tanečného domu pod holým nebom. Tradícia tanečných domov je dávno rozšírená aj v našich končinách, na folklórnych festivaloch väčších formátov, pravidelných stretnutiach tanečných nadšencov, či rôznych školeniach a táboroch. Tanečný dom je miesto, kde nie je divák a účinkujúci. Je to miesto, kde sú všetci tanečníci, speváci a aj muzikanti. Je to interaktívne miesto, ktoré dáva priestor všetkým, ktorí si z chuti zaspievajú, zahrajú a zatancujú.  Taneční lektori Pavel Matulay a Kristína Polachová budú vyučovať čardáš z Horných Orešian, o hudobnú zložku sa postarajú ľudová hudba Univerzitného folklórneho súboru Trnafčan a Ľudová hudba Milana Berkyho z Banskej Bystrice.

V sobotu program začína na ARTpódiu pri Zvonici súčasťou ktorého bude aj diskusia na tému Ľudová inštrumentálna hudba na juhozápadnom Slovensku a jej vývoj, ktorej hosťom bude etnomuzikológ Peter Obuch. Diváci sa môžu tešiť na vystúpenia dychových hudieb Verešvaranka z Červeníka, Rovina z Veľkých Kostolian a Hrnčarovani z Hrnčiaroviec nad Parnou. V programovom bloku Tradícia je dar sa predstaví  Pastierka kultúra na Dolnom Považí, Tradičné ľudové umelecké remeslá Leopoldov a zahrá Muzika Heskovci z Červeníka.

Súčasťou je aj 39. ročník Behu zdravia ulicami Červeníka o pohár predsedu Coop Jednoty Trnava SD  s divácky obľúbeným sprievodom mažoretiek a dychového orchestra z Novej Dubnice. Pre najmenších návštevníkov sú pripravené tvorivé dielne „Malí remeselníci,“ ktoré sú zamerané tradičné ľudové remeslá. Hudobné vstupy pokračujú aj večer s domácimi kapelami The Blue Wings, Omega Club Červeník a ľudovou hudbou Milana Berkyho z Banskej Bystrice. V amfiteátri sa večer o 20.30 hod.  predstaví Radošinské naivné divadlo s najnovšou hrou Stanislava Štepku „Pán strom – príbehy o živých a našich” v réžii Ondreja Spišáka.

Nedeľný program pokračuje najprv pri Zvonici programovým blokom Verešvárska zvonica to je moja muzika, kde účinkujú Mužská spevácka skupina Škrupinka z Trenčína, Klub slovenského folklóru Mestečko Leopoldov, Malí a Mladí huslisti,  Muzika Heskovci  a Verešvárski muzikanti a speváci z Červeníka. Od Zvonice pôjde krojovaný sprievod obcou do amfiteátra na galaprogram pri príležitosti Dňa úcty k poľnohospodárom a Medzinárodného družstevného dňa, v ktorom sa predstavia dedinská folklórna skupina Špačinčanka zo Špačiniec, domáca dychová hudba Verešvaranka a dedinská folklórna skupina Verešvaran, ľudová hudba Chudobovci z Oravskej Lesnej, mužská spevácka skupina Škrupinka z Trenčína, dychová hudba Májovanka z Holíča a na záver sa predstaví víťaz I. série Zem spieva, folklórny súbor Urpín z Banskej Bystrice s profilovým programom „Medzi dvoma vŕšky.“ Po skončení program pokračuje zábavou „Veselo pri Zvonici“ s muzikantmi a spevákmi z dychovej hudby Májovanka.

V pondelok bude v Červeníku doznievať  atmosféra slávností, počas ktorej ešte na rozlúčku s tohtoročnými slávnosťami zahrajú Verešvárski muzikanti. V sobotu a v nedeľu bude sprístupnená Stála národopisná výstava ľudových odevov a nástrojov z Červeníka, tiež súkromná zbierka Dedičstvo predkov. Organizátormi podujatia  sú Obec Červeník, Trnavský samosprávny kraj,   COOP Jednota Trnava SD, Trnavské osvetové stredisko,  Regionálna poľnohospodárska a potravinárska komora v Trnave a Dolnopovažské združenie Pramene Červeník. Podujatie Slávnosti spevu, hudby a tanca z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.  Podujatie sa koná pod záštitou župana Trnavského samosprávneho kraja.

Veronika Behúlová, Trnavské osvetové stredisko