Otvorenie výstavy výtvarných diel a drevených plastík Emílie Krivosudskej, Juraja Klepáča a Jána Lukačoviča

vystava-nahlad

23.8. – 30. 10. 2024
Trnavské osvetové stredisko – Dom hudby Mikuláša Schneidera Trnavského

Trnavské osvetové stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja dňa 23. augusta 2024 o 17,00 h slávnostne otvorí vo výstavnom priestore Domu hudby Mikuláša Schneidera Trnavského výstavu výtvarných diel a drevených plastík. Výstava je venovaná trom jubilantom – neprofesionálnym výtvarníkom z regiónu: Emílii Krivosudskej, Jurajovi Klepáčovi a Jánovi Lukačovičovi. Výstava je súčasťou projektu „KreaTiviTa 2024“, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a je i hlavným partnerom projektu.

Emília Krivosudská žije a tvorí v Križovanoch nad Dudváhom. Výtvarnému umeniu sa venuje od detstva. Navštevovala výtvarný odbor na Ľudovej škole umenia v Trnave a  neskôr ateliér akad. sochára Josepha Jurču.  Maľbe sa venovala  na tvorivých stretnutiach pod vedením PhDr. Petra Čambála a v období rokov 1996 – 2007 sa zúčastňovala výtvarných workshopov v Trnavskom osvetovom stredisku pod vedením akad. maliarky Hildy Hyllovej. Keďže vykonávala prácu laborantky v nemocnici na toxikológii, uvoľnenie a relax od náročnej práce našla práve vo výtvarnom umení. Viac ako štyridsať rokov prezentuje svoju tvorbu na súťažiach a výstavách neprofesionálnych výtvarníkov Trnavská paleta a Výtvarné spektrum, kde je od začiatku vysoko hodnotená odbornou porotou.

Podľa slov kurátora výstavy doc. Milana Rašlu: „Jej obrazy zaujmú čistou farebnosťou a premyslenou kompozíciou”. Svojimi olejomaľbami, prevažne trnavského vidieka, zdôrazňuje svoju lásku k rodnému kraju, ale aj úspešne reprezentuje trnavský región a kraj na celoslovenských výstavách. Mnohé obrazy z ateliéru pani Krivosudskej skrášľujú interiéry návštevníkov výstav, na ktorých sa prezentovala. Pred desiatimi rokmi sa uskutočnila jej autorská výstava vo výstavných priestoroch Bratislavského hradu.

Juraj Klepáč vyštudoval jadrovú fyziku na ČVUT v Prahe. V  Trnave žije od roku 1979, keď nastúpil ako jadrový fyzik do VÚJE v Jaslovských Bohuniciach. Výtvarnému umeniu sa začal intenzívne venovať v  roku 2005, keď sa pripojil k skupine trnavských výtvarníkov „Patistov“ stretávajúcich sa v ateliéri akad. sochára Josepha Jurču, ale bohužiaľ až po smrti majstra Jurču. Základy maľby získaval aj na výtvarných workshopoch u akad. maliarky Hildy Hyllovej v Trnavskom osvetovom stredisku a neskôr navštevoval súkromnú umeleckú školu Pablo v Trnave pod vedením Mgr. Miloša Čápku. Zo svetového výtvarného umenia inklinuje k impresionistom a aj napriek svojmu technickému založeniu by sa chcel priblížiť k ich uvoľnenému štýlu.  V jeho tvorbe dominujú mestské motívy, architektonické zákutia  Trnavy, krajinomaľba, ale taktiež figurálne kompozície.

Podľa slov kurátora výstavy doc. Milana Rašlu: „Jeho Trnavy nie sú turistické pohľadnice, ale obrazy hľadania nekonvenčných pohľadov na mestské teritórium napríklad v cykle Trnava trochu inak, v ktorom sa snúbi narábanie so svetlom, s impresionizmom a bádateľskou povahou autora.” Každoročne sa zúčastňuje súťažnej výstavy Trnavská paleta a Výtvarné spektrum, kde získal viaceré ocenenia a prezentoval trnavský región v kraji i na Slovensku.

Umelecký rezbár  Ján Lukačovič v súčasnosti žije i tvorí v Chtelnici. Drevorezbe sa venuje približne od roku 1975, no už v mladosti sa prejavoval u neho zmysel pre umenie a výrazne ho ovplyvnili návštevy v ateliéri kamarátovho otca, sochára pod Slavínom, kde mali pôsobisko všetci vtedajší umelci. 

Už ako rezbár začiatočník sa snažil vytvoriť svoj vlastný štýl a vlastný spôsob spracovania dreva. Inšpiruje sa dielami iných umelcov, aj prácami svojich kolegov, no napriek tomu si zachováva svoj vlastný rezbársky názor. Pracuje so všetkými druhmi dreva, ktoré sú dostupné a vhodné na rezbárske práce. Z drevených plastík sa snaží vytvárať obsahové celky ako napríklad: „Rok vinára“, „Muzikanti“, „Poľnohospodári“, „Rodina“, ale stvárnil aj postavy významných historických osobností Slovenska – Ľ. Štúr, Sv. Cyril a Metod, Móric Beňovský, Ján Hollý a iní. Od roku 2003 je členom umeleckého združenia SPOROFA v Bratislave, pôsobiacej pri ÚĽUVe, s ktorou sa prezentoval na viac ako 40 výstavách organizovaných na Slovensku i v zahraničí.

Je členom Výtvarného klubu pri MsKS v Piešťanoch a v roku 2013 založil v Chtelnici združenie KRUH – Klub regionálneho umenia a histórie, v ktorom je podpredseda. Klub združuje výtvarníkov z celého okolia a výrazne prispieva svojom činnosťou k rozvoju umenia a zachovaniu tradícií v regióne. Každoročne sa zúčastňuje súťažnej výstavy Trnavská paleta a Výtvarné spektrum, kde získal viaceré ocenenia a reprezentoval náš kraj na Slovensku.

Výstavnú kolekciu, ktorú tvorí 70 výtvarných diel a 30 drevených plastík, majú možnosť vidieť návštevníci Trnavského osvetového strediska do 30. októbra 2024.

Plagáty k výstave si môžete pozrieť na tomto odkaze.

Katalógy k výstave – Emília Krivosudská, Ján Lukačovič, Juraj Klepáč.

Fotogaléria z vernisáže – odkaz.

Mgr. Milada Kotlebová, Trnavské osvetové stredisko